ورود |عضويت پنج شنبه 06 تیر ماه 1398
 

اهم مسائل ومشكلات بخش كشاورزي شهرستان دهاقان

 

1- نبود منابع آبي دائمي در سطح شهرستان اعم از رود خانه‌هاي دائمي و حتي رود خانه‌هاي فصلي .

2- بدليل نبود منابع آبي دائمي ميزان استحصال آب در اين شهرستان به خاطر اينكه در طي حدود 10 سال گذشته ميزان بارندگي كم و شاهد خشكسالي بوده‌ايم از120 ميليون متر مكعب به 70 ميليون متر مكعب تقليل پيدا كردهاست.

3- در اين شهرستان نيز سدهاي بتوني به منظور ذخيره سازي و با ظرفيت بالا وجود ندارد كه بتوان از طريق آن بخشي از منابع آبي بخش كشاورزي شهرستان را تامين نمود.

4- در اثر خشكسالي پي‌درپي چند سال اخير خيلي از چشمه‌ها و قنوات شهرستان خشك و يا ميزان آبدهي آن‌ها نيز بسياركم شدهاست.

5- حتي در اثر خشكسالي‌هاي اخير ميزان دبي آب چاه‌هاي كشاورزي شهرستان به شدت تقليل پيدا كرده است.

6- با توجه به اينكه تمام دشت‌هاي اين شهرستان ، جزء دشت‌هاي ممنوعه مي باشد و از نظر منابع آبي بسيار فقير و ضعيف مي باشد كه امكان احداث چاه‌هاي خيلي عميق وجود ندارد.

7- عدم تخصيص اعتبارات خشكسالي عليرغم مشكل عمده كمبود منابع آبي بخش كشاورزي در سال گذشته .

8- محدود بودن اعتبارات تملك دارايي شهرستان بطوريكه در سال1394 دركميته برنامه ريزي شهرستان مبلغ 3000 ميليون ريال مصوب شده بود كه متاسفانه بدليل نبود منابع اعتباري حدود 20% از اعتبارات تملك دارايي تخصيص پيدا كرده ، همين امر هم باعث شد كه عملاً از طريق اعتبارات تملك دارايي كار عمراني خوبي در شهرستان صورت نگيرد.

9- بالا بودن نرخ سود تسهيلات بانكي در بخش كشاورزي ، لزوم داشتن ضمانت نامه ها و وثيقه هاي بانكي كه امكان فراهم نمودن آن براي قشر كشاورز بسيار سخت مي باشد .

10- با توجه به خرد بودن اراضي كشاورزي شهرستان ، عليرغم تلاش‌هاي مديريت جهاد كشاورزي شهرستان متاسفانه كشاورزان منطقه از تشكيل تعاوني‌هاي توليد در اين شهرستان سرباز زده‌اند همين امر باعث گرديد كه خيلي از طرح‌هاي موفق در حوزه بخش كشاورزي در اين شهرستان اجرايي نگردد.

11- در سال 1389 توليد محصولات بيولوژيك براي اولين بار در اين شهرستان بر روي محصول گلخانه‌اي در سطح 5000 متر مربع رقم خورد كه اين امر متاسفانه بدليل بالا بودن هزينه توليد محصول بيولوژيك و تحريم هاي اخير متوقف گرديده استان هم بدليل عدم حمايت دولت از توليد محصولات بيولوژيك شهرستان بوده است چرا كه كشاورزان وگلخانه‌داران قادر به تامين كل هزينه‌هاي اجرايي آن نمي باشند.

12- بدليل بعد مسافت اين شهرستان از مركز استان متاسفانه سرمايه گذاران بزرگ حاضر به سرمايه گذاري در بخش كشاورزي اين شهرستان نمي باشند.

13- در اين شهرستان در زمان ترسالي يعني بابارندگي 240 ميليمتر ، بيش از 2000 هكتار لوبيا در اين شهرستان كشت مي‌شده كه اين ميزان در سال‌هاي اخيربه 500 هكتار يا كمتر از آن تقليل پيدا كرده است ، باز هم بدليل دارا بودن بيشترين سطح زيركشت در اين شهرستان ، با توجه به اينكه كشت لوبيا بصورت مكانيزه انجام مي‌شود اما برداشت آن بصورت سنتي انجام مي گيرد.

14- مشكلات ديگري در بحث لوبيا (علاوه بر، برداشت محصولات لوبيا بصورت سنتي)،فقير بودن بافت خاك از لحاظ مواد غذايي مي‌باشد و با تناوبي كه كشاورزان طي ساليان دراز با محصولات گندم و لوبيا بصورت تكراري داشته‌اند باعث كاهش و از بين رفتن مواد مغذي در خاك گرديده‌اند كه رفع اين مشكل نيازمند آيش طولاني اين اراضي به مدت حداقل بالاي 3 سال مي‌باشد كه اين امر با وضعيت اقتصادي و امرار معاش كشاورزان مغايرت دارد . مشكل ديگر آلوده شدن اراضي كشاورزي به بيماري قارچي و فوزاريوم مي‌باشد كه در اين سال‌ها با معرفي قارچ‌كش‌ها مطمئناً اين مشكل مرتفع نخواهد گرديد و بافت خاك نيز از بين مي رود.

15- با توجه به شرايط خشكسالي و منابع آبي محدود ، مي طلبد همكاران پژوهشگر از مركز تحقيقات با توجه به شرايط آب‌ و هوايي به هر شهرستان توصيه‌هاي لازم را براي جبران افت محصول و يا نسبت به معرفي ارقام جايگزين با بازده بيشتر و با نياز آبي كمتر متناسب با منطقه به شهرستان معرفي نمايند.

16- يكي از راهكارهاي خوب و عملياتي براي اجراي قانون حفظ كاربري ، پيشگيري از وقوع هرگونه ساخت و سازهاي غير مجاز در بخش كشاورزي مي‌باشد پس مي‌طلبد به جهت تحقق اين امر مهم و رعايت قانون حفظ كاربري اكيپ گردشي در سطح شهرستان تشكيل گردد و تا بموقع در عرصه حضور داشته باشد و از ساخت و سازهاي غير مجازجلوگيري كند كه متاسفانه اين امر بدليل كمبود نيرو خصوصاً در حوزه اموراراضي گاهاً مسائل ومشكلاتي رابراي مديريتايجاد مي‌كند.

17- با توجه به اينكه در سطح اين شهرستان 2 شركت خدمات مشاوره‌اي وجود دارد اما بدليل كمبود اعتبارات دولتي به منظور اجراي طرح‌هاي زراعي ، باغي و دامي نقش اين شركت‌ها كم رنگ شده است . عليرغم توصيه‌‌هاي لازم از ناحيه همكاران مديريت جهادكشاورزي شركت‌هاي موجود در شهرستان تا پايان وقت اداري انجام وظيفه مي نمايند.

18- بدليل خرده مالكين كشاورزان شهرستان ، در سال زراعي جاري بدليل اينكه كشاورزان در سالهاي قبل تسهيلات سرمايه در گردش اخذ نموده اند قادر به اخذ تسهيلات جديد در سالجاري نشده اند.

19- با توجه به اينكه در سطح شهرستان 14 هكتار از گلخانه‌هاي شهرستان به محصولات گلخانه‌اي اعم از توليد گل‌ رز ، ليسيانتوس و ليليوم اختصاص دارد ضمن اين كه هزينه توليد آن زياد مي باشد اما از همه مهمتر فروش و عرضه محصولات توليدي مي‌باشد كه در اين خصوص توليدكنندگان در فروش آن مشكلاتي را دارند.

20- حدود60% ازگلخانه و ساير توليدكنندگان شهرستان تاكنون بحث گاز رساني در آن انجام گرديده مابقي بدليل پراكنده بودن گلخانه‌ها ، بعد مسافت و عدم توان مالي گلخانه‌داران و بقيه واحدهاي توليدي موفق به گاز رساني نشده‌اند چرا كه با توجه به بالا بودن ميزان مصرف سوخت در واحدهاي توليدي و بالا بودن هزينه‌هاي سوخت (گازوئيل) گاهاً مشكلاتي را در واحدهاي توليدي ايجاد مي كند.

21- با توجه به اينكه تمام زير ساخت‌هاي شهرك گلخانه‌اي از محل اعتبارات دولتي بطوركامل اجرا گرديده است و از سال 1390 از بين حدود 63 كارشناس كشاورزي واجد شرايط در اين شهرك تاكنون 18 نفر از كارشناسان موفق به اخذ تسهيلات و احداث آن گرديده‌اند. در حال حاضر احداث گلخانه جديد بدليل مشكل كمبود آب متوقف گرديده است . لذا توسعه مابقي واحدهاي موجود در شهرك گلخانه اي منوط به رفع اين مشكل مي باشد .

 

  كاربران برخط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 110
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 110

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1001795
Visitors بازديد هاي امروز: 247
Visitors بازديد هاي ديروز: 699

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1398/04/06 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا